Uszczelnienia mechaniczne

Regeneracja uszczelnień dla pomp wodnych

Pompa to stosunkowo proste urządzenie. Jej cały mechanizm działania opiera się w zasadzie na przepychaniu substancji z jednego miejsca w drugie i nie różni się to w jakiś specjalny sposób od mieszania. Pojawia się tutaj oczywiście jedna bardzo ważna kwestia, która jest wspólna dla wszystkich pomp niezależnie od tego, czy pompują one wodę, powietrze, jakieś inne gazy lub na przykład grożącą wybuchem w nieodpowiednich warunkach benzynę. Kwestią tą, bez której działanie pompy byłoby niemożliwe, jest oczywiście jej szczelność. Jeśli pompa nie będzie szczelna, nie będzie w stanie skutecznie transportować substancji z jednego miejsca do drugiego – będzie nie tylko nieskuteczna, ale jeszcze będzie powodowała utratę substancji i kontaminację otoczenia. Dbanie o szczelność jest jednym z głównych wyzwań, jakie pojawiają się w szeroko rozumianym świecie pomp.

Mechanicznie uszczelnij pompę

Uszczelnienia mechaniczne do pomp to jeden z dwóch podstawowych rodzajów uszczelnień, jakie stosuje się w przypadku typowych pomp. Uszczelnienia bierne, zwykłe uszczelki, są również bardzo często stosowane, ale jest to rozwiązanie raczej dla pomp o mniejszej mocy oraz dla urządzeń, które raz znajdą się na swoim miejscu i już nigdy nie będą z niego przenoszone, jeśli nie będzie takiej potrzeby. Uszczelnienia klasyczne są też zazwyczaj
elementem składowym elementów mechanicznych.

W praktyce korzystania z pomp tego typu dynamiczne elementy ulegają niestety bardzo często uszkodzeniu ze względu na charakter wyzwań, z jakimi mierzą się w normalnym działaniu. Konieczna jest ich regeneracja.

Prawidłowa regeneracja uszczelnień mechanicznych może być bardzo poważnym wyzwaniem, ponieważ wiele tego typu elementów to złożone konstrukcje, w których samo dotarcie do źródła problemu bywa wyjątkowo kłopotliwe. Taki stan rzeczy może być jednak paradoksalnie korzystny dla użytkownika pompy, ponieważ oznacza to, że do naprawy tak naprawdę jest tylko niewielka część całego urządzenia i jego wymienienie sprawia, że pompa działa jak nowa. Alternatywą dla tego typu regeneracji jest zazwyczaj zakup całego nowego uszczelnienia i jego wymiana lub po prostu wymiana całej pompy. Sprawna usługa serwisowa
jest w stanie zmniejszyć kosztu przywrócenia funkcjonalności o kilkadziesiąt procent, przy czym nowa część nie jest w żaden sposób gorsza od dotychczasowego rozwiązania.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Pliki te wykorzystywane są do
gromadzenia statystyk odwiedzin naszej witryny. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj. zamknij