Naprawa i przezwajanie silników

Przezwajanie, naprawa silników elektrycznych

Silniki elektryczne to jedna z największych rewolucji w naszej gospodarce, a nawet w historii całej naszej cywilizacji. Są one stosunkowo niewielkie i lekkie, nie generują spalin, oferują całkiem sporo mocy, a dostarczanie dla nich paliwa odbywa się za pomocą drucika, chociaż oczywiście są też inne możliwości, na przykład różnego rodzaju akumulatory.
Podstawowym problemem z silnikami elektrycznymi była zawsze ich ograniczona żywotność, ponieważ zwłaszcza klasyczne silniki elektryczne, tak zwane silniki szczotkowe, szybko się zużywają.

Najmniejsze jednostki można łatwo wymienić, ale co z większymi i droższymi?
 

Przezwajanie silników elektrycznych - dlaczego warto?


W zdecydowanej większości przypadków mocno zużyte silniki elektryczne potrzebują złożonego zabiegu regeneracyjnego. Jest to przezwajanie silników elektrycznych, które polega na wymianie uzwojenia jego cewki, czyli elementu, który jest jednym z głównych czynników zjawiska elektromagnetycznego powodującego zamianę energii elektrycznej w energię kinetyczną. Bez wchodzenia w przesadne szczegóły techniczne, każdy silnik elektryczny posiada specjalny rdzeń, wokół którego owinięty jest bardzo szczelnie przewód elektryczny powodujący powstanie silnego pola elektromagnetycznego. Moc pola wokół tego rdzenia jest zależna do tego, jak ścisłe jest uzwojenie oraz od tego, jak wysokiej jakości jest zastosowany przewodnik. Nawet jeśli wszystko jest w silniku idealnie pod względem mechanicznym, na powierzchni każdej metalowej substancji z czasem wytwarza się cienki film z tlenków tego metalu. Zmniejsza on wyraźnie przewodnictwo elektryczne i ogranicza sprawność silnika.

Lepszy od oryginału

Profesjonalna naprawa silnika elektrycznego związana jest z pewnymi kontrowersjami, ponieważ często można spotkać się z twierdzeniem, że jest ona nieopłacalna. Twierdzenia takie motywuje się tym, że nikt nie będzie w stanie uzyskać na warsztacie jakości uzwojenia silnika, jaka pojawiła się w fabryce na taśmie produkcyjnej. Innymi słowy, naprawiony silnik miał być namiastką urządzenia nowego. W praktyce jednak często jest dokładnie odwrotnie, ponieważ nowoczesne maszyny wykorzystywane przez serwis silników pozwalająniejednokrotnie poprawić walory użytkowe urządzenia. Może ono być ekonomiczniejsze i
posiadać większą moc dzięki wyższej jakości uzwojenia, chociaż oczywiście wraz ze wzrostem jakości będzie rosła cena naprawy.

 

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Pliki te wykorzystywane są do
gromadzenia statystyk odwiedzin naszej witryny. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj. zamknij